Frigör din inre potential
I en värld där yttre resultat ofta får störst uppmärksamhet glömmer vi lätt att den verkliga utvecklingskraften finns i det som ännu inte har frigjorts inom oss. Att förstå och aktivera sin inre potential är inte bara något positivt i sig – det är en viktig nyckel till hållbart ledarskap, ökad kreativitet och en mer meningsfull vardag.
Många ledare känner att de har nått en platå, prestationen är stabil, men inspirationen dalar och nya idéer känns avlägsna. Ofta beror det på att vi “låser in” våra styrkor i gamla tankemönster och låter självtvivel dämpa den naturliga nyfikenheten. Resultatet blir att vi kör på autopilot och missar de möjligheter som ligger precis framför oss.
Potential är inte en mystisk gåva som bara några få har, den är en samling av färdigheter, erfarenheter, perspektiv och drivkrafter som redan finns inom dig. Genom att medvetet observera dina tankar, känslor och beteenden kan du identifiera de resurser som du inte använder. Det handlar om att gå från “jag kan inte” till “jag har ännu inte testat detta”.
Här får du fem enkla övningar som hjälper dig att börja utforska och använda mer av den potential du redan bär på:
- Skriv ner tre oväntade idéer
En enkel övning är att varje morgon skriva ner tre idéer som känns “lite galna” för ett projekt du arbetar med eller en utmaning du sitter med. Låt idéerna vila utan att omedelbart bedöma dem – detta tränar hjärnan att acceptera nya mönster. - Fråga varför fem gånger
En annan metod är den berömda “5 Whys” övningen, när du stöter på ett hinder, fråga dig själv ”Varför” fem gånger för att nå den underliggande orsaken. Ofta upptäcker du att begränsningen är en gammal övertygelse snarare än en verklig barriär. - Skapa en “potential-bank”
Skriv ner VAD du gör varje gång du känner dig i flow, oavsett om det är i ett möte, en löprunda eller en hobby du ägnar dig åt. - Schemalägg “tänktid”.
Avsätt 15 min varje vecka för att reflektera över vad som fungerade och vad som kunde ha gått bättre, utan att söka snabba lösningar. Utmana dig själv när du tänker att du inte hinner göra den övningen, gör den ändå. - Byt perspektiv.
Välj en utmaning och föreställ dig hur någon med en helt annan bakgrund skulle lösa den – det brukar öppna nya vägar och bryta gamla mönster.
Genom att bli medveten om de resurser och den potential du redan bär på, och genom att ge dem utrymme att växa, kan du skapa en ledarskapsstil som både inspirerar, motiverar och levererar.
En av våra deltagare uttryckte det så här:
“Medveten fokusering – genom att tänka mer målinriktat hjälper jag mina undermedvetna processer att stödja min utveckling. För att använda mitt undermedvetna behöver jag först skapa medvetenhet, det har jag nu fått verktygen till.”
Ulrika Malmqvist, Chef Kundservice, Café Bar.
I vårt program Personligt ledarskap ger vi dig fler verktyg för att utnyttja din fulla potential – såväl i ditt arbete som på ett personligt plan.
Ulrika Malmqvist, Chef Kundservice, Café Bar.


